צור קשר

מילון מונחים של הבית החכם האלחוטי

אוטומציה:

אוטומציה היא בסך הכל היכולת של ביתך או מכשיריך לייצר תגובה ללא התערבות מצד האדם. במרבית הבתים החכמים, זה מתקבל באמצעות יצירת תקשורת בין מכשירים רבים בתוך הבית, לרבות חיישנים, מצלמות ומוצרים אחרים לקבלת רמות שונות של אוטומציה.

Bluetooth LE/ Bluetooth Smart:

פרוטוקול אלחוטי נפוץ בקרב מכשירי בית חכם. בהשוואה ל- Bluetooth קלאסי, הוא משתמש בכמות אנרגיה מעטה יותר בעודו שומר על טווח זהה. BLE אינו מיועד רק לבתים חכמים אלא גם לתעשיות הכושר, הבריאות והאבטחה.

Cloud-to-Cloud:

מוצרים רבים בבית חכם משתמשים בשירותי ענן עבור פונקציונליות הליבה שלהם. אף על פי שלא מומלץ שהמכשירים שלך יסתמכו על חיבור לאינטרנט, לפעמים זה מאפשר יכולת פעולה הדדית משופרת. שני מכשירים באותו החדר עשויים לא להצליח לתקשר באופן ישיר. במקום זאת, הודעות נשלחות הלוך ושוב באמצעות שירותי הענן של כל אחד מהם דרך האינטרנט. זה ידוע כ- Cloud-to-Cloud והופך לדרך נפוצה שבאמצעותה ספקי חומרה משפרים תאימות.

Geofence (גידור גיאוגרפי):

גבול וירטואלי לעולם האמיתי. באמצעות שימוש ב- Wi-Fi, Bluetooth או רדיו GPS תוכנת הבית החכם שלך יכולה להפעיל אירועים על בסיס מיקומך הפיזי. לדוגמה, אתה יכול להשתמש ב- Geofence כדי לכבות באופן אוטומטי את האורות כשאתה יוצא מהבית.

Hub (רשת מרכזית):

כשמדובר בבתים חכמים, הרשת המרכזית מהווה מכשיר מרכזי שמאפשר לכל המכשירים השונים (מנורות, מנעולים, ווסתי חום) לעבוד ביחד. כמו כן, רוב הרשתות המרכזיות ישמשו גם כשלט אוניברסלי ויספקו את הכלים הנדרשים לאוטומציה של המכשירים.

IFTTT (פקודת תנאי):

הפקודה אם כך, אז כך (If This, Then That) מאפשרת למשתמשים לחבר מכשירים רבים באמצעות יצירת "מתכונים" עבור מוצרים אשר באופן טבעי לא מתקשרים אחד עם השני. לדוגמה, אתה יכול לגרום לאורות בביתך להידלק ולהיכבות כשאתה צריך לצאת מהעבודה בשעה חמש בערב אם אתה מאחר לארוחת הערב לעתים קרובות.

Insteon:

פרוטוקול של בית חכם שהוצג ב- 2005. הפרוטוקול הזה יכול לפעול על גבי קווי חשמל בביתך (בדומה ל- x10) או באופן אלחוטי, מה שמביא למערכת מאוד מהימנה. עד לאחרונה, Insteon התאים גם למכשירים ישנים יותר עם x10, לכן לעתים קרובות נעשה בו שימוש להוספת פונקציונליות אלחוטית לבתים חכמים אשר תוצרתם הוגדרה בעבר.

יכולת פעולה הדדית:

היכולת של מכשירים ושירותים שונים בבית חכם לעבוד ביחד בצורה מהימנה.

IoT (האינטרנט של הדברים):

האינטרנט של הדברים הוא מונח רחב שמתייחס למכשירים יום יומיים, כגון מנורות, ווסתי חום ומנעולים שמסוגלים להתחבר לאינטרנט ואחד לשני. המכשירים המחוברים האלה יכולים להחליף מידע ולעבוד ביחד תוך מיכון פעולות שבעבר בוצעו באופן ידני. לקראת 2020, צפוי שיהיו בין 26 מיליארד ל- 200 מיליארד מכשירים מחוברים לאינטרנט. כנס לשאלות ותשובות נפוצות על האינטרנט של הדברים באתר האינטרנט שלנו כדי לקבל מידע נוסף. קרא עוד על פיתוח מערכות IoT.

IP:

פרוטוקול אינטרנט. בהקשר של בתים חכמים, המשמעות של IP היא מכשיר שיכול להעביר מידע על ידי שימוש ברשת מחשב או אינטרנט. בדרך כלל נעשה בו שימוש עם מצלמות אבטחה.

רשת אריג:

המשמעות של פרוטוקולים שמיועדים לשימוש ברשת אריג היא מוצרים שיכולים להעביר מסרים ממכשיר למכשיר באמצעות "קפיצה" עד שמגיעים ליעד הסופי. כל מכשיר בביתך משמש כמגדיל טווח; ככל שיש לך יותר מכשירים, כך הרשת שלך הופכת לעוצמתית/מהימנה יותר.

פרוטוקול:

פרוטוקולים של אוטומציה ביתית הם שפת התקשורת של החומרה שבה משתמשים המכשירים לשליחת פקודות האחד לשני. ישנם פרוטוקולים נפוצים של בית חכם שקיימים כבר עשורים (x10) בעוד שאחרים הם יחסית חדשים (Bluetooth גרסת אנרגיה נמוכה). ישנם כמה פרוטוקולים שתוכננו תוך מחשבה על בתים חכמים (Z-wave, ZigBee), בעוד שאחרים משנים את ייעודם למטרה הזאת (NFC,WiFi). חשוב שתבדוק אילו פרוטוקולים יתאימו לצרכים שלך בצורה הטובה ביותר לפני שתרכוש חומרה כדי להבטיח שבביתך תהיה יכולת מרבית של פעולה הדדית.

חיישן:

בהקשר של בתים חכמים, חיישנים מציעים מגוון רחב של מידע אשר לא רק יכול לספר לך על הדברים המתרחשים בביתך, אלא גם כזה שיכול לשמש לאוטומציה של הבית שלך. גלאי תנועה יכולים לזהות אם אנשים נמצאים באזור מסוים, לזהות תנועה בתוך הבית ומחוצה לו, לאסוף מידע אודות גורמי איכות הסביבה בתוך הבית ולדווח על המידע הזה למכשירים אחרים (על ידי שימוש ב- IFTTT, רשת מרכזית של בית חכם או פרוטוקולים אחרים) כדי להפעיל מכשירים כמו מנורות, מאווררים ומזגנים. דוגמה נהדרת לכך היא הפונקציה המובנית של ווסת חום Nest, שמשתמשת בחיישן בתוך ווסת החום כדי לזהות תנועה ולהורות למזגן להשתמש בכמות קטנה יותר של  אנרגיה כשאיש לא נמצא בבית.

מד חכם:

מדים חכמים הם דור חדש של מדים חשמליים ומדי גז שיכולים באופן דיגיטלי (ומדויק יותר) לשדר קריאות מהמד לספק השירות שלך. בנוסף ניתן לצייד מדים חכמים בצגים או שערים כדי לתת לצרכנים הבנה טובה יותר לגבי שימוש האנרגיה שלהם בזמן אמת.

פרוטוקול Thread:

הפרוטוקול הוכרז ב- 2014 לכן הוא אחד הפרוטוקולים החדשים ביותר שתוכננו עבור בתים חכמים. הוא משתמש בתקנים זהים לאלה שבהם משתמש פרוטוקול ZigBee, עם זאת, Thread הוא תקן של תיעוד סגור אשר דורש תשלום לביצוע תיעוד.

עזרי קול:

עזרי קול, בהקשר של בית חכם, הם אפליקציות דיגיטליות שמשתמשות בזיהוי קול כדי לסייע בשליטה על הבית החכם. Alexa של Amazon, Google Assistant ו- Siri כולם מהווים דוגמה לעזרי קול שמיועדים לשלוט במכשירים בבית חכם.

Wi-Fi:

Wi-Fi הוא הפרוטוקול הנפוץ ביותר בו נעשה שימוש במכשירים בבית חכם. בעיקר בגלל שלצרכנים רבים יש כבר רשת מרכזית (נתב ה- Wi-Fi שלהם) עבור מכשירים בעלי יכולת Wi-Fi. כמו כן, ה- Wi-Fi יכול לספק רוחב פס גבוה עבור מכשירים שמעבירים מידע רב (מצלמות אבטחה IP) אך הוא צורך אנרגיה רבה מדי עבור מרבית המכשירים שפועלים על סוללה.

X10:

אחד הפרוטוקולים הישנים ביותר שבו עדיין נעשה שימוש באוטומציה של בתים ובניינים. הוא פותח בשנות ה- 70 של המאה ה- 20 ומשתמש בקווי חשמל בביתך כדי לאפשר תקשורת בין מכשירים. המערכת הפשוטה הזאת מאוד מהימנה, אך אינה מתאפיינת ביכולות כמו הפרוטוקולים המודרניים.

Z-Wave:

פרוטוקול תקשורת אלחוטי המיועד לבתים חכמים. נעשה בו שימוש בעיקר בחללי מגורים כדי לספק דרך פשוטה אך מהימנה לשליטה אלחוטית במנורות, מנעולים, מזגנים ותריסים ווילונות. אחד היתרונות העיקריים של ה- Z-Wave הוא שהפרוטוקול פועל על גבי רשת שמכונה רשת אריג.

ZigBee:

בדומה ל- Z-Wave, ZigBee מהווה רשת אריג אלחוטית במחיר נמוך ובעלת צריכת אנרגיה נמוכה. הוא מיועד לשימוש עם מכשירים או חיישנים בעלי צריכת אנרגיה מאוד נמוכה וכאלה שלא צריכים להעביר כמויות גדולות של מידע.

בית חכם אלחוטי: מילון מונחים שימושי
4 (80%) 3 votes

הכתבה "בית חכם אלחוטי: מילון מונחים שימושי" מוגנת בזכויות יוצרים.

מחפש מתקין מערכות בית חכם או מתקין מצלמות אבטחה מקצועי? זקוק לשירות התקנת מערכת אזעקה לבית או לעסק?

פנה עוד היום אל חברי איגוד המתח הנמוך בישראל, אלסק מערכות.

טלפן אלינו ישירות: 072-392-4594 

או השאר פרטים וניצור עמך קשר בהקדם!


צור קשר ליעוץ חינם והצעות מחיר

*פריסה כלל ארצית
טל': 0723924594

מחפש מתקין מערכות בית חכם או מתקין מצלמות אבטחה מקצועי? זקוק לשירות התקנת מערכת אזעקה לבית או לעסק?

פנה עוד היום אל חברי איגוד המתח הנמוך בישראל, אלסק מערכות.

טלפן אלינו ישירות: 072-392-4594 

או השאר פרטים וניצור עמך קשר בהקדם!


הכתבה "בית חכם אלחוטי: מילון מונחים שימושי" מוגנת בזכויות יוצרים.

צור קשר
דילוג לתוכן